Chcąc rozpocząć pozycjonowanie i wybierając agencję seo, zastanawiamy się przeważnie, z jakich usług będziemy mogli skorzystać. Obecnie agencje seo oferują nie tylko podstawowe usługi związane z samym pozycjonowaniem, ale też i usługi dodatkowe, dzięki którym będziemy mogli rozwijać naszą witrynę i nasz projekt. W tym tekście przedstawimy wszystkie usługi, jakie oferują agencje seo — zarówno podstawie, jaki dodatkowe.

Optymalizacja strony internetowej

Podstawową usługą agencji SEO jest optymalizacja witryny internetowej. Specjaliści w niej zatrudnieni zoptymalizują naszą witrynę zgodnie z zaleceniami Google oraz tak, aby wyszukiwarka uznawała ją za komfortową dla użytkownika i wartościową Optymalizacja pomaga też szybko i prosto określić, o czym jest nasza witryna oraz kiedy Google ma ją proponować. Optymalizacja witryny odbywa się min poprzez konfigurację kodu html, metadanych, opisów, dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych, wyszukiwania głosowego, wyszukiwania lokalnego, dobór odpowiednich fraz i słów kluczowych dla naszej witryny, konfiguracje certyfikatu SSL czy przyspieszenie jej działania. Z pozoru wiele drobnych elementów łącznie ma bardzo duże znacznie, na to, jak postrzegana jest nasza witryna przez Google. Agencje SEO przykładają zatem sporą uwagę do tego elementu oraz starają się zoptymalizować witrynę pod konkretnym kątem np. sprzedażowym czy lokalnym.

Link building

Jedną z najpopularniejszych usług, które oferują agencje SEO, jest link building, czyli linkowanie zewnętrzne. Jest to proces, który polega na zamieszczaniu linków do naszej witryny w internecie. Pracownicy agencji SEO będą robili to np. na forach internetowych, blogach, serwisach tematycznych czy portalach z wizytówkami firm. Specjaliści zatroszczą się, aby dodawane linki były naturalne oraz były umieszczone jedynie na wartościowych witrynach i dały pozytywny rezultat przy pozycjonowaniu. To właśnie m. in. na podstawie linków do naszej strony w internecie Google stwierdzi czy nasza witryna jest popularna i chętnie polecana. Jednym z największych plusów linkowania zewnętrznego w agencjach SEO jest fakt, że specjaliści dobierają odpowiednie lokalizacje, w których dodają linki np. pod względem atrybutów dofollow i nofollow, jakości witryny czy telematyki i lokalizacji takiej strony — jeśli pozycjonujemy witrynę lokalnie.

Audyty SEO

Oprócz usług stricte związanych z pozycjonowaniem witryny, agencje seo oferują również przeprowadzanie audytu SEO. Jest to sprawdzenie witryny internetowej pod kątem optymalizacji i pozycjonowania. Audytorzy prześwietlają naszą witrynę pod wieloma kątami i na wielu płaszczyznach np. kodu html, obecności fraz czy funkcjonalności. Efektem audytu jest stworzenie raportu, w którym znajdują się wszystkie informacje o witrynie oraz elementach, które działają prawnie i tych, które należy naprawić. Audyty SEO wykonywane przez agencje SEO są dość dokładne, zawierają wiele cennych wskazówek oraz porad i są niezwykle przydatne. Na ich podstawie możemy efektywniej rozwijać naszą stronę internetową, wykonywać pozycjonowanie dużo szybciej i skuteczniej czy wykorzystać potencjał strony np. sprzedażowy.

SEO Copywriting

Jedną z popularniejszych usług, które coraz częściej pojawiają się w agencjach SEO, jest SEO copywriting. Jest to pisanie tekstów seo na zlecenie. Przeważnie agencje zatrudniają lub współpracują z copywriterami. Jeśli zatem chcemy zamieszczać na swojej witrynie teksty seo, warto zamawiać je właśnie w agencjach. Będziemy mieli wtedy wręcz pewność, iż tekst jest odpowiednio zoptymalizowany i wykonany przez sprawdzonego copywritera. Agencje SEO mogą pomóc też w doborze odpowiednich słów kluczowych i posiadają duże kompetencje odnośnie pozycjonowania.

Kampanie reklamowe Google Ads i Facebook Ads

Bardzo przydatną usługą, która jest oferowana jako dodatkowa przez agencje seo, jest prowadzenie kampanii reklamowych w Google Ads i Facebook Ads. Coraz większa popularność tego typu reklamy sprawiła, że wiele osób oprócz pozycjonowania strony chce również promować się poprzez płatne wyniki wyszukiwania czy reklamę na FB. Agencje posiadają przeważnie osoby lub wręcz specjalistów od tej dziedziny. Wykupując usługę, możemy liczyć na konfiguracje reklamy, jej uruchomienie i obsługę czy pomoc w ustaleniu grupy odbiorców i targetowaniu. Zlecenie tej usługi polega na rozmowie i przekazaniu podstawowych danych np. do kogo kierujemy produkt, co chcemy promować czy jaki budżet chcemy przeznaczyć na taką promocję. Wszystkimi kwestiami technicznymi zajmuje się już agencja, doliczając najczęściej opłatę w postaci prowizji od budżetu reklamowego.

Content marketing

Content marketing to kolejna usługa dodatkowa, jaką oferują agencje zajmujące się pozycjonowaniem. Wiele firm tego typu oferuje tworzenie wpisów, artykułów, publikowanie tekstów sponsorowanych, tworzenie e-booków czy poradników. Korzystanie z takiej usługi jest niezwykle komfortowe i pozwala korzystać z niej przy okazji – np. gdy pozycjonujemy już naszą stronę internetową. Taka oferta będzie niezwykle przydatna, jeśli do promowania swojej marki wykorzystujemy content marketing lub chcemy oprócz tekstów też publikować wartościowy i jakościowy content dla swoich odbiorców. Każda agencja SEO może również oferować inny zakres tworzonego contentu. Niektóre z nich mogą oferować jedynie treści pisane, a jeszcze inne np. wirtualne spacery, zdjęcia interaktywne czy prezentacje.

Prowadzenie kont w social mediach

Jedną z najnowszych usług, jakie oferują obecnie agencje seo, jest prowadzenie profili w social mediach. Obecnie każda marka posiadająca stronę internetową posiada również konto na Facebooku lub na kilku portalach społecznościowych. Agencje SEO zaczęły zatem oferować prowadzenie takich kont, regularne dodawanie postów czy moderowanie dyskusji na takich portalach. W ofercie wielu agencji SEO znajdziemy zatem zakładanie kont społecznościowych, prowadzenie profili czy tworzenie contentu dostosowanego na dany portal społecznościowy. Jeśli dana agencja obsługująca naszą witrynę oferuje prowadzenie kont w social mediach, możemy skorzystać z tej opcji niejako w pakiecie z pozycjonowaniem strony. Pozyskiwany ruch z social mediów może przyspieszać proces pozycjonowania witryny, czego nie wykorzystuje wiele osób.