Rezerwacja nazwy domeny jest skomplikowana i musi być wynikiem prawdziwej refleksji. O ile możliwa jest szybka zmiana wyglądu strony internetowej, o tyle nazwa domeny jest niezmienna. Wybór nazwy dla Twojej firmy jest prosty. Dla firmy, stowarzyszenia lub, bardziej ogólnie, organizacji, wybór nazwy domeny jest stosunkowo prosty. Zdecydowanie zaleca się, aby te podmioty zakupiły nazwę domeny, która zawiera ich nazwę słowo w słowo. Strategia ta zapewnia, że klienci, członkowie i użytkownicy Internetu mogą łatwo znaleźć i zidentyfikować stronę. O ile dla takiego podmiotu decyzja dotycząca nazwy domeny jest prosta, o tyle wybór rozszerzenia może budzić wątpliwości.

Zaleca się zarezerwowanie nazwy domeny dla każdego rozszerzenia „historycznego”. Te „historyczne” rozszerzenia to .com, net, .info, .org, .info i .pl. Uważaj na znaki specjalne w nazwie domeny. Wiele nazw domen składa się z kilku słów. Choć naturalną rzeczą jest chęć ułatwienia czytania poprzez wstawianie znaków specjalnych, takich jak „myślniki”, takie podejście może prowadzić do błędów. Literówki prowadzą użytkownika do nieistniejącej strony lub do innej witryny.

Nazwa domeny nie powinna być zbyt długa. Kolejną zdroworozsądkową wskazówką jest to, aby nie kupować nazwy domeny, która jest zbyt długa. Będzie on bardzo trudny do zapamiętania i będzie źródłem błędów przy jego pisaniu. Nazwa domeny musi być łatwa do przeliterowania. Podczas gdy nie należy rezerwować nazwy domeny z błędami, należy również uważać, aby nie rezerwować nazwy, która może prowadzić do zamieszania lub interpretacji. Na przykład, przy zawieraniu umów można popełnić wiele błędów. Wybór nazwy domeny z użyciem słów kluczowych.

Zastrzeżona nazwa domeny nie zawsze jest numerycznym tłumaczeniem nazwy firmy lub organizacji. W tym przypadku nazwa domeny może być dobrana zgodnie z przyzwyczajeniami i zwyczajami użytkowników Internetu. Niezbędne jest wtedy zbadanie najczęściej poszukiwanych i używanych słów kluczowych w sieciach społecznościowych. Liczne narzędzia takie jak Google Trends, czy BuzzSumo mogą pomóc w odkryciu tych wyrażeń.

Drugą opcją jest nie skupiać się na słowach kluczowych, ale na stworzeniu wpływowej nazwy domeny, która z czasem stanie się punktem odniesienia, a jeszcze lepiej prawdziwą marką.

Nowe rozszerzenia nazw domen. Dostępność nazwy domeny to prawdziwy problem. Z czasem wiele wyrażeń i słów kluczowych zostało zastrzeżonych przez właścicieli stron internetowych, ale także przez domainerów, czyli profesjonalistów, których działalność polega na kupowaniu nazw domen w celu ich odsprzedaży po wyższej cenie.

Kupno nazwy domeny. Rezerwacja nazwy domeny może być dokonana na rynku pierwszym, gdzie znajdują się tylko dostępne nazwy, ale także na rynku drugim, gdzie nazwa domeny jest kupowana od osoby trzeciej. Wiele rynków oferuje możliwość kontaktu między kupującymi i sprzedającymi. Cena zakupu może wahać się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset, a nawet wielu tysięcy. Zakupu można dokonać podczas aukcji lub od razu po ustaleniu ceny sprzedaży. Wybierając wygasłą nazwę domeny. Wyrażenie „kupno nazwy domeny” jest błędnym określeniem. W rzeczywistości nazwa domeny jest zarezerwowana na dany okres czasu z opcją wyłączności na jej odnowienie. Każdego dnia tysiące nazw domen wygasa i może być ponownie zarezerwowana.

Wiele stron internetowych pozwala Ci dowiedzieć się, które domeny są bliskie wygaśnięcia. Jeszcze lepiej, niektóre oferują do próby automatycznej rezerwacji od pierwszej milisekundy nazwa domeny jest w domenie publicznej. Takie podejście pozwala na uzyskanie konkurencyjnych nazw domen po niższych kosztach.

Nie należy rezerwować nazwy domeny należącej do znaku towarowego. Jeśli nazwa domeny jest dostępna do rezerwacji, nadal może być „powiązana” ze znakiem towarowym. Jeśli firma zarejestrowała znak towarowy identyczny z nazwą domeny przed utworzeniem strony internetowej, właściciel nazwy domeny może zostać pozwany. Należy przeprowadzić poszukiwania na stronach internetowych w celu ustalenia, czy przedmiotowa nazwa domeny nie jest zarejestrowanym znakiem towarowym.