seo pozycjonowanie

Słowa kluczowe i frazy dla Twojej witryny

Frazy główne, poboczne a może long taile i frazy lokalne? Sprawdź jak trafnie wybrać frazy!

Słowa kluczowe to bardzo ważne elementy pozycjonowania strony internetowej. To właśnie na ich podstawie decydujemy, pod jakimi frazami w internecie będzie dostępna nasza strona internetowa i pod jakimi hasłami będą mogli wyszukiwać ją odbiorcy. Analiza słów kluczowych przeprowadzanych przez specjalistów SEO jest często skomplikowana, a my jako właściciele witryn nie wiemy zbyt wiele o tym procesie. Poniżej prezentujemy jednak różne typy słów kluczowych i opisujemy je, aby dzięki tej wiedzy móc świadomie zlecać pozycjonowanie lub samodzielnie wyszukać odpowiednie typy fraz dla naszej witryny.

Frazy głównie

Pierwszym i podstawowym typem fraz używanych w pozycjonowaniu to frazy główne. To podstawowe frazy przy standardowym typie pozycjonowania. Są to najpopularniejsze słowa w danej kategorii tematycznej. Używane są najczęściej w postaci kilku najpopularniejszych fraz i promowanych najbardziej na danym serwisie. Frazy te posiadają największa konkurencje, ale i też największy ruch organiczny w wyszukiwarce Google. Promowanie się pod nimi zapewnia zatem największe zainteresowanie witryną. Frazy główne umieszcza się przeważnie w tekstach SEO, które są dodawane na stronie oraz w contencie. Zamieszcza się je też w opisach i tytułach stron widocznych jako wyniki wyszukiwania w Google czy w różnych częściach witryny internetowej. Frazy główne najczęściej dobierane są bezpośrednio do typu witryny oraz celu, jaki chcemy osiągnąć przy pozycjonowaniu standardowym. Czas wypozycjonowania strony przy takich popularnych słowach kluczowych wynosić może nawet do roku czasu w zależności od kategorii i możliwości pozycjonerskich. Ich największym minusem jest duża konkurencja oraz ryzyko przeoptymalizowania witryny przez nadmierne eksponowanie na stronie kilku — kilkunastu tych samych fraz.

Frazy poboczne, czyli mniej popularne

Drugim typem fraz są frazy poboczne. To mniej popularne słowa kluczowe określające daną kategorię, które zbierają mniej ruchu organicznego z wyszukiwarki Google. Frazami pobocznymi mogą być zwroty składające się z jednego lub dwóch słów. Będą to frazy używane rzadziej, niszowe czy dokładniej określające daną rzecz lub usługę. Fraz pobocznych używa się na stronie internetowej w dużych ilościach i nie są one tak eksponowane i nie jest kładziony na nie tak duży nacisk jak na frazy główne. Ich celem jest zwiększanie naturalności pozycyjonowania pod frazy główne czy zbieranie mniejszego ruchu dla danej kategorii. Frazy poboczne, choć są drugoplanowymi postaciami przy pozycjonowaniu standardowym i stanowią tło dla fraz z głównych, grają pierwsze skrzypce przy pozycjonowaniu szerokim. Jest to typ pozycjonowania strony, który zakłada promowanie jej pod kilkaset lub kilka tysięcy mało popularnych fraz i zbieranie sporego ruchu organicznego właśnie z dużej ilości mało popularnych fraz. Frazy poboczne w takiej opcji są jednorazowo dodawane na stronę. Wypozycjonowanie strony internetowej pod mało popularnymi frazami waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy, a cały proces pozycjonowania stron pod nie jest bardzo prosty.

Frazy lokalne

Trzecim typem fraz w zestawieniu są frazy lokalne. To frazy określające daną lokalizację na różne sposoby, aby witryna internetowa była powiązania z danym adresem lub rejonem. Fraz lokalnych używa się głównie przy pozycjonowaniu lokalnym, gdzie witryna ma być promowana w Google pod danymi hasłami, ale jedynie lokalnie. Przykładem frazy lokalnej będzie np. fryzjer Szczecin czy kosmetyczna Gdańsk. Frazami lokalnymi mogą być zarówno same nazwy miast i lokalizacji jak i również połączenia składające się np. z nazwy miasta i frazy głównej czy pobocznej. Głównym zadaniem fraz lokalnych jest zatem informowanie Google o lokalnym charakterze witryny. Używa się ich przeważnie na stronach lokalnych marek i firm, a nie globalnych serwisów czy stronach typu e-commerce działających ogólnopolsko.

Long taile

Long taile to jeden z najciekawszych typów fraz. Są to długie ogony składające się z kilku, a nawet kilkunastu nieprzypadkowych pojedynczych słów. Tworzą one jedną całość i są używane właśnie jako całe zdanie. Long taile mogą być stwierdzeniami czy pytaniami. Long taile są frazami szczegółowymi. Ich głównym celem i przeznaczeniem jest pozycjonowanie witryn w celu sprzedażowym. Ogólnie są one mniej popularne niż krótkie frazy a im dłuższe słowa kluczowe tym mniejsze wyłuskiwania miesięcznie generują. Idealnie nadają się one jednak do pozyskiwania jakościowego i zdecydowanego zakupowo ruchu, który szuka właśnie konkretnych przedmiotów czy zapytań. Pod takimi mniej popularnymi frazami istnieje też dużo mniejsza konkurencja. Long taile wykorzystuje się też często przy pozycjonowaniu pod wyszukiwanie głosowe gdzie pytania zadawane w Google Voice Search są głosowo i mają charakter naturalnej wypowiedzi. Długie ogony pomagają zatem dotrzeć do osób korzystających głosowego wyszukiwania lub osób szukających konkretnych produktów i usług. Plusem long taili, jest konieczność włożenia mniejszej ilości pracy w pozycjonowanie, naturalność i brak ryzyka przeoptymalizowania witryny takim frazami czy szybsze zauważenie wyników pozycjonowania pod takimi frazami z racji niższej konkurencji.

Frazy brandowe

Ostatnim typem fraz w naszym zestawieniu są frazy brandowe. Są to frazy opisujące konkretne marki czy firmy. Używa się ich głównie przy celach sprzedażowych, aby klienci mogli odnajdywać produkty danych marek lub naszą firmę po konkretnej nazwie. Frazami brandowymi będą nazwy samych marek np. Pepsi, KFC itd. oraz połączenia nazw marek z innymi typami fraz np. lokalnymi czy pobocznymi. Połączeniem takim będzie np. KFC Szczecin lub KFC tabela kalorii.

Porada: Jeśli zamierzamy budować długofalowo naszą markę w sieci, warto już od początku promowania strony www w Google zamieścić na niej frazy brandowe związane z nazwą naszej marki. W przyszłości kiedy marka stanie się rozpoznawalna, użytkownikom będzie dużo łatwiej odnaleźć naszą firmę, wpisując nazwę naszej marki do wyszukiwarki. Wpłynie to też pozytywnie na kwestie wizerunkowe, a w przypadku braku odnalezienia naszej marki po nazwie potencjalni klienci mogą mieć wątpliwości co do jakości czy profesjonalizmu firmy – skoro nie można wyszukiwać je w Google.