Nie wiesz czym jest? Podstawowe kompendium wiedzy o pozycjonowaniu

Pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie stron www to tuż po założeniu strony www druga czynność, którą należy wykonać, aby witryna znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Proces ten budzi jednak wiele wątpliwości, głównie z uwagi na jego zaawansowanie czy sporo kwestii technicznych. Wiele osób chciałoby wypromować swoją stronę www na czołowe lokaty w Google, ale nie wie do końca, na jakiej zasadzie funkcjonuje pozycjonowanie. W tym tekście odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane pozycjonowanie oraz podpowiadamy, dlaczego warto pozycjonować swoją stronę internetową.

Pozycjonowanie stron internetowych — Czym jest?

Pozycjonowanie stron www jest procesem dotyczącym stron www. Jest to ich optymalizowanie i działania poza stroną www, które mają na celu przystosować witrynę do wyszukiwarki Google oraz sprawić, że będzie chętnie polecała nas na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania Google. Celem pozycjonowania stron www jest zatem dostosowanie strony i skonfigurowanie jej zgodnie z założeniami oraz dobrymi praktykami Google, aby strona była funkcjonalna i dobrze opisana, a Google wyświetlało ją na wysokich pozycjach w swojej wyszukiwarce pod konkretnymi hasłami. Pozycjonować można każdy typ witryny niezależnie od technologii w jakiej została wykonana, o jakiej jest tematyce czy jak jest duża. Ogólnie istnieje kilkaset elementów wpływających w różnym stopniu na pozycję witryny w wyszukiwarce. Pozycjonowanie jest ich świadomym dostosowaniem.

Na czym konkretnie polega pozycjonowanie strony?

Pozycjonowanie stron internetowych dzieli się na dwie części — działania on site i off site. Działania na stronie internetowej to optymalizacja witryny, a działania poza stroną to działa niewykonane w internecie, które również mają na celu podnieść statystyki strony i zwiększyć jej pozycję w Google. Działania on site i off site łącznie są pozycjonowaniem.

Optymalizacja strony internetowej polega w głównej mierze na analizie i doborze słów kluczowych, pod którymi warto, aby znajdowała się witryna. Specjaliści ustalają słowa te na podstawie kategorii czy celu, jaki chcemy osiągnąć, a następnie wybierają te słowa kluczowe, które w danej sytuacji dadzą nam największy ruch. Słowa kluczowe umieszczane są na samej witrynie — głównie w tekstach SEO i contencie. Sama strona www zoptymalizowana jest pod kątem technicznym np. poprzez ustawienie odpowiednich metadanych, przyspieszenie wczytywania się, stworzenie wersji mobilnej czy stworzenie linkowania wewnętrznego. Na stronie regularnie dodaje się content tematyczny czy dostosowuje się stronę pod kątem UX, aby była bardziej funkcjonalna.

Na stronie dodaje się też linki wychodzące czy konwertuje się multimedia np. zdjęcia, aby były wysokiej rozdzielczości, ale małych rozmiarów. Do działań off page z pewnością należy zaliczyć link building. Jest to jedno z najważniejszych działań pozycjonujących. Jest to umieszczanie w sieci linków do naszej witryny np. social mediach czy stronach www i forach, aby Google łatwiej indeksowało stronę i uważało ją za bardziej popularną. Dodaje się także w sieci dane NAP zgodne z danymi na stronie, co ma uwiarygodnić witrynę. Są to jedynie najpopularniejsze i wpływające w największym stopniu elementy na pozycjonowanie strony internetowej a specjaliści często mozolnie konfigurują i wykonują setki podobnych czynności, aby witryna była jak najlepszej jakości.

U

Czym są wyniki wyszukiwania Google?

Podstawowym elementem pozycjonowania i dla którego pozycjonuje się witrynę, są wyniki wyszukiwania Google. To właśnie one są naszym celem i chcemy znaleźć się w nich jak najwyżej. Wynik wyszukiwania Google są zatem spisem stron, które według Google są najlepsze dla danego wyszukiwania. Google samodzielnie wybiera na podstawie ok. kilkuset parametrów strony z internetu z danej kategorii i przedstawia użytkownikowi — jego zdaniem najlepszą listę wyników wyszukiwania. Google używa do tego ok. kilkudziesięciu algorytmów, które oceniają witrynę pod różnymi kątami. Następnie Google tworzy spis takich stron i wyświetla jako wynik wyszukiwania. Pozycjonowanie jest z kolei odpowiednim skonfigurowaniem witryny tak, aby Gogole uznawało ją za wartościową i umieszczało jak najwyżej na tej liście wyników.

Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie strony www to odpowiednie jej dostosowanie do wyszukiwarki Google, aby ta umieszczała ją wysoko w wynikach wyszukiwania. Proces ten składa się głównie z dwóch części — optymalizacji samej witryny internetowej (onsite) i działań poza witryna internetową (offsite). Pozycjonować możemy każdą witrynę niezależnie od tego, czy jest to blog, sklep internetowych czy serwis tematyczny. Ogólnie istnieje kilkaset elementów, które wpływają na ocenę Google. Niektóre z nich są bardziej, a niektóre mniej istotne. Proces pozycjonowania wykonywać możemy samodzielnie lub zlecając je agencji SEO czy specjalistom. Niektóre czynniki, które wpływają na wysokość pozycji w wynikach wyszukiwania Google są znane, a niektóre są jedynie wynikiem obserwacji czy analiz specjalistów. Choć nie można jednoznacznie stwierdzić, co i w jakim stopniu wpływa na pozycjonowanie, z dużym prawdopodobieństwem możemy świadomie pozycjonować naszą witrynę.

Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Nie można odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie – ile trwa pozycjonowanie witryny, gdyż istnieje wiele elementów, które wpływają na ten czas. Jest to np. budżet, jakim dysponujemy, stan strony, cel jaki chcemy osiągnąć czy kompetencje agencji pozycjonującej witrynę. Ogólnie przyjmuje się, że wypozycjonowanie strony pod mało popularnymi i średnio popularnymi hasłami trwa przeważnie do trzech i sześciu miesięcy a pod najpopularniejszymi frazami, pod którymi panuje największa konkurencja nawet do roku czasu. W zależności od kategorii czas może różnić się nawet dwukrotnie przy identycznych stronach i działaniach, co najlepiej obrazuje, iż pozycjonowanie stron www nie jest możliwe do dokładnego przewidzenia.

Ile kosztuje i gdzie je zamówić?

Skuteczne Pozycjonowanie stron www to często spory wydatek i tego głównie obawiają się właściciele witryn. Ogólnie najtańsze usługi pozycjonerskie pojedyncze takie jak np. pakiet linków możemy wykupić już w cenie kilkunastu — kilkudziesięciu złotych. Pozycjonowanie abonamentowe zaczyna się już od kilkudziesięciu – kilkuset złotych miesięcznie, również nie jest duża suma, biorąc pod uwagę, iż jest to dobra inwestycja. Przeważnie maksymalna suma, jaka firmy wydają na pozycjonowanie, jest kwotą do 5000 złotych, a w cenie kilkuset złotych będziemy mogli w większości przypadków pozycjonować witrynę w zadowalający nas sposób. Na cenę wpływa również oferta agencji SEO, promocje czy zakres współpracy.

Pozycjonowanie stron cennik

Start

Strony Regionalne

Audyt strony

Optymalizacja strony

Optymalizacja treści

Analiza konkurencji

Dobór fraz

Linkbuilding

Google Analytics

Google Search Console

Raport

1000 zł netto

Standard

Strony ogólnopolskie

Audyt strony

Optymalizacja Strony

Optymalizacja treści

Analiza konkurencyjności

Dobór fraz

Copywriting

Linkbuilding

Google Analytics

Google Search Console

Raport

 1500 zł netto

Biznes

Strony ogólnopolskie

Audyt strony

Optymalizacja Strony

Optymalizacja treści

Analiza konkurencyjności

Dobór fraz

Copywriting

Content marketing

Linkbuilding

Google Analytics

Google Search Console

Raport

 2000 zł netto

Premium

Strony ogólnopolskie

Audyt strony

Optymalizacja Strony

Optymalizacja treści

Analiza konkurencyjności

Dobór fraz

Copywriting

Content marketing

Strony zapleczowe

Linkbuilding

Google Analytics

Google Search Console

Raport

 2500 zł netto

Audyt

Audyt strony obejmujący szczegółową analizę techniczną

Optymalizacja strony

Przygotowanie listy zaleceń optymalizacji technicznej

Optymalizacja treści

Analiza treści na stronie i przygotowanie wytycznych do wdrożenia

Analiza konkurencji

Analiza ruchu, fraz, profilu linkowego, kontentu, widoczności

Dobór fraz

Analiza i dobór fraz dla strony, kategorii, produktów i bloga

Copywriting

Tworzenie wysokiej jakości kontentu na stronę, opisy kategorii, wpisów na bloga

Content marketing

Tworzenie i publikacja treści na stronie i stronach zewnętrznych

Strony zapleczowe PBN

Budowa własnych stron zapleczowych (PBN – Private Blog Network)

Linkbuilding

Pozyskiwanie linków przychodzących do strony, linkowanie wewnętrzne

Standard Standard Biznes Premium
Linki ogólnodostępne Linki ogólnodostępne Linki ogólnodostępne Linki ogólnodostępne
Linki płatne Linki płatne Linki płatne
Publikacje sponsorowane Publikacje sponsorowane
Własne strony zapleczowe

 

Google Analytics

Wdrożenie, analiza, konsultacje

Google Search Console

Wdrożenie, analiza, konsultacje

Raport

Indywidualny raport z przeprowadzonych działań obejmujący pełny zakres wykonywanych usług 

Pozycjonowanie stron www – dlaczego warto je wykonywać i jak to robić?

Dowiedz się wszystkiego o pozycjonowaniu witryny

Skuteczne Pozycjonowanie stron www to jeden z najważniejszych elementów posiadania witryny. Przeważnie każda osoba ją zakładającą chce, aby znajdowała się ona wysoko w wynikach wyszukiwania Google oraz aby wiele osób przechodziło na nią z wyszukiwarki internetowej. Aby jednak nasza witryna była zauważona przez Google i promowana, powinniśmy odpowiednio ją zoptymalizować oraz wykonywać inne działania poza stroną internetową. Tylko w takiej sytuacji Google uzna naszą witrynę za wartościową i będzie wysoko umieszczało ją w wynikach wyszukiwania. Wszystko o pozycjonowaniu poniżej.

 

Słowa kluczowe i frazy dla Twojej witryny

Frazy główne, poboczne a może long taile i frazy lokalne? Sprawdź jak trafnie wybrać frazy!

Słowa kluczowe to bardzo ważne elementy pozycjonowania stron internetowych. To właśnie na ich podstawie decydujemy, pod jakimi frazami w internecie będzie dostępna nasza strona internetowa i pod jakimi hasłami będą mogli wyszukiwać ją odbiorcy. Analiza słów kluczowych przeprowadzanych przez specjalistów SEO jest często skomplikowana, a my jako właściciele witryn nie wiemy zbyt wiele o tym procesie. Poniżej prezentujemy jednak różne typy słów kluczowych i opisujemy je, aby dzięki tej wiedzy móc świadomie zlecać pozycjonowanie lub samodzielnie wyszukać odpowiednie typy fraz dla naszej witryny.

Frazy głównie

Pierwszym i podstawowym typem fraz używanych w pozycjonowaniu to frazy główne. To podstawowe frazy przy standardowym typie pozycjonowania. Są to najpopularniejsze słowa w danej kategorii tematycznej. Używane są najczęściej w postaci kilku najpopularniejszych fraz i promowanych najbardziej na danym serwisie. Frazy te posiadają największa konkurencje, ale i też największy ruch organiczny w wyszukiwarce Google. Promowanie się pod nimi zapewnia zatem największe zainteresowanie witryną. Frazy główne umieszcza się przeważnie w tekstach SEO, które są dodawane na stronie oraz w contencie. Zamieszcza się je też w opisach i tytułach stron widocznych jako wyniki wyszukiwania w Google czy w różnych częściach witryny internetowej. Frazy główne najczęściej dobierane są bezpośrednio do typu witryny oraz celu, jaki chcemy osiągnąć przy pozycjonowaniu standardowym. Czas wypozycjonowania strony przy takich popularnych słowach kluczowych wynosić może nawet do roku czasu w zależności od kategorii i możliwości pozycjonerskich. Ich największym minusem jest duża konkurencja oraz ryzyko przeoptymalizowania witryny przez nadmierne eksponowanie na stronie kilku — kilkunastu tych samych fraz.

Frazy poboczne, czyli mniej popularne

Drugim typem fraz są frazy poboczne. To mniej popularne słowa kluczowe określające daną kategorię, które zbierają mniej ruchu organicznego z wyszukiwarki Google. Frazami pobocznymi mogą być zwroty składające się z jednego lub dwóch słów. Będą to frazy używane rzadziej, niszowe czy dokładniej określające daną rzecz lub usługę. Fraz pobocznych używa się na stronie internetowej w dużych ilościach i nie są one tak eksponowane i nie jest kładziony na nie tak duży nacisk jak na frazy główne. Ich celem jest zwiększanie naturalności pozycyjonowania pod frazy główne czy zbieranie mniejszego ruchu dla danej kategorii. Frazy poboczne, choć są drugoplanowymi postaciami przy pozycjonowaniu standardowym i stanowią tło dla fraz z głównych, grają pierwsze skrzypce przy pozycjonowaniu szerokim. Jest to typ pozycjonowania strony, który zakłada promowanie jej pod kilkaset lub kilka tysięcy mało popularnych fraz i zbieranie sporego ruchu organicznego właśnie z dużej ilości mało popularnych fraz. Frazy poboczne w takiej opcji są jednorazowo dodawane na stronę. Wypozycjonowanie strony internetowej pod mało popularnymi frazami waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy, a cały proces pozycjonowania stron pod nie jest bardzo prosty.

Frazy lokalne

Trzecim typem fraz w zestawieniu są frazy lokalne. To frazy określające daną lokalizację na różne sposoby, aby witryna internetowa była powiązania z danym adresem lub rejonem. Fraz lokalnych używa się głównie przy pozycjonowaniu lokalnym, gdzie witryna ma być promowana w Google pod danymi hasłami, ale jedynie lokalnie. Przykładem frazy lokalnej będzie np. fryzjer Szczecin czy kosmetyczna Gdańsk. Frazami lokalnymi mogą być zarówno same nazwy miast i lokalizacji jak i również połączenia składające się np. z nazwy miasta i frazy głównej czy pobocznej. Głównym zadaniem fraz lokalnych jest zatem informowanie Google o lokalnym charakterze witryny. Używa się ich przeważnie na stronach lokalnych marek i firm, a nie globalnych serwisów czy stronach typu e-commerce działających ogólnopolsko.

Long taile

Long taile to jeden z najciekawszych typów fraz. Są to długie ogony składające się z kilku, a nawet kilkunastu nieprzypadkowych pojedynczych słów. Tworzą one jedną całość i są używane właśnie jako całe zdanie. Long taile mogą być stwierdzeniami czy pytaniami. Long taile są frazami szczegółowymi. Ich głównym celem i przeznaczeniem jest pozycjonowanie witryn w celu sprzedażowym. Ogólnie są one mniej popularne niż krótkie frazy a im dłuższe słowa kluczowe tym mniejsze wyłuskiwania miesięcznie generują. Idealnie nadają się one jednak do pozyskiwania jakościowego i zdecydowanego zakupowo ruchu, który szuka właśnie konkretnych przedmiotów czy zapytań. Pod takimi mniej popularnymi frazami istnieje też dużo mniejsza konkurencja. Long taile wykorzystuje się też często przy pozycjonowaniu pod wyszukiwanie głosowe gdzie pytania zadawane w Google Voice Search są głosowo i mają charakter naturalnej wypowiedzi. Długie ogony pomagają zatem dotrzeć do osób korzystających głosowego wyszukiwania lub osób szukających konkretnych produktów i usług. Plusem long taili, jest konieczność włożenia mniejszej ilości pracy w pozycjonowanie, naturalność i brak ryzyka przeoptymalizowania witryny takim frazami czy szybsze zauważenie wyników pozycjonowania pod takimi frazami z racji niższej konkurencji.

Frazy brandowe

Ostatnim typem fraz w naszym zestawieniu są frazy brandowe. Są to frazy opisujące konkretne marki czy firmy. Używa się ich głównie przy celach sprzedażowych, aby klienci mogli odnajdywać produkty danych marek lub naszą firmę po konkretnej nazwie. Frazami brandowymi będą nazwy samych marek np. Pepsi, KFC itd. oraz połączenia nazw marek z innymi typami fraz np. lokalnymi czy pobocznymi. Połączeniem takim będzie np. KFC Szczecin lub KFC tabela kalorii.

Porada: Jeśli zamierzamy budować długofalowo naszą markę w sieci, warto już od początku promowania strony www w Google zamieścić na niej frazy brandowe związane z nazwą naszej marki. W przyszłości kiedy marka stanie się rozpoznawalna, użytkownikom będzie dużo łatwiej odnaleźć naszą firmę, wpisując nazwę naszej marki do wyszukiwarki. Wpłynie to też pozytywnie na kwestie wizerunkowe, a w przypadku braku odnalezienia naszej marki po nazwie potencjalni klienci mogą mieć wątpliwości co do jakości czy profesjonalizmu firmy – skoro nie można wyszukiwać je w Google.

Dlaczego warto

Dlaczego i kiedy warto?

Pozycjonowanie stron internetowych to niezwykle korzystny proces i warto przeprowadzać go z wielu powodów. Z pewnością obecność naszej witryny internetowej na pierwszych miejscach w Google pod popularnymi hasłami tematycznymi sprawi, że naszą stronę www będą odwiedzały duże ilości potencjalnych klientów. Wpłynie to na zarobki i zyski, a przez to będziemy mogli szybciej rozwijać naszą markę czy firmę np. inwestując zarobione pieniądze. Dużym plusem pozycjonowania są kwestie wizerunkowe. Dzięki temu, iż strona będzie znajdowała się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce, będziemy mogli łatwo budować pozycję lidera branżowego i kreować swój pozytywny oraz profesjonalny wizerunek.

Wiele osób korzysta z Google jako podstawowego źródła informacji, a sporo osób ufa poleceniom marki. Kolejnym plusem, który warto wziąć pod uwagę przy decyzji o promocji marki w sieci, właśnie w taki sposób jest łatwość pozycjonowania. Obecnie wystarczy posiadać środki na promocję oraz zlecić pozycjonowanie agencji SEO nie znając się na IT czy stronach internetowych. Pozycjonowanie to również efektywny sposób pozyskiwania klientów — szczególnie długofalowo. W przeliczeniu na osobę koszt pozyskania jednego klienta będzie bardzo atrakcyjny — często dużo niższy niż np. konkurencyjnych programów reklamowych. Raz wypozycjonowana strona internetowa nie będzie wymagała też aż tak dużych nakładów jak na początku pracy przy witrynie, a nawet po zakończeniu współpracy z agencją SEO w dalszym ciągu pozostanie w sieci i będzie dostarczała nam nowych klientów niejako pasywnie.

Jak pozycjonuje się stronę internetową?

Pozycjonowanie witryny internetowej rozpoczyna się od działania onsite i optymalizacji samej witryny. Z pewnością konfiguruje się kod html i ustawienia dotyczące hostingu czy domeny, aby strona wczytywała się szybko i miała odpowiednią nazwę wraz z domeną. Kolejnym elementem jest maksymalne uproszczenie konstrukcji strony oraz stworzenie wersji mobilnej witryny. Dzięki temu Gogole będzie chętnie promowało naszą witrynę przy wyszukiwaniu z urządzeń mobilnych. Kolejnym elementem jest ustawianie metadanych czy tytułów i opisów stron, które są widoczne Google jako wynik wyszukiwania. Jedną z najważniejszych czynności jest dobór słów kluczowych oraz fraz, pod którymi ma być widoczna nasza witryna. To właśnie od tego elementu zależy jakich klientów będziemy pozyskiwali oraz spod jakich fraz. Dobór powinien łączyć w sobie odpowiednią kategorię, lokalizację czy balans miedzy najbardziej obleganymi frazami, a tymi mniej popularnymi, które również przynoszą pewien ruch witrynie. Dobrane słowa kluczowe umieszcza się na samej witrynie w postaci nazw czy opisów, ale najczęściej dodaje się je w tekstach seo oraz contencie. Kolejnymi elementami, które mają wpływ na miejsce w rankingu Google przy optymalizacji witryny, są linki wewnętrzne oraz content. Dzięki linkom wewnętrznym prowadzącym do innych artykułów na stronie i do innych części serwisu, Google znacznie łatwiej indeksuje witrynę, a użytkownicy dłużej pozostają na stronie, czytając chętniej kolejne teksty. Regularnie dodawany content w postaci treści czy multimediów również zwiększa naszą renomę w oczach Google.

Do elementów pozycjonowania off site, czyli poza samą stroną internetową zaliczyć należy link building. Jest to linkowanie zewnętrzne polegające na umieszczaniu linków do naszej witryny w internecie. Takie działanie ma za zadanie przekonać Gogle, że nasza strona jest chętnie polecana, popularna i często odwiedzana. Linki takie umieszcza się na określonych typach stron — dofollow i nofollow oraz tylko na takich serwisach, które są dobrej jakości i dają pozytywny efekt w pozycjonowaniu. Często pomijanym elementem pozycjonowania zewnętrznego jest też sprowadzenie ruchu na stronę. Możemy robić to np. poprzez tworzenie profili w social mediach czy zamieszczanie artykułów sponsorowanych w internecie. Większy ruch jest również oznaką większej popularności witryny dla wyszukiwarki, a co za tym idzie, jest korzystny dla pozycjonowania naszej strony internetowej.

Dlaczego powinniśmy pozycjonować witrynę?

Istnieje kilka powodów, dla których warto i powinno się pozycjonować witrynę w internecie. Nie pozycjonowana strona internetowa przeważnie znajduje się na kolejnych stronach wyników wyszukiwania Google, na które praktycznie nie zaglądają internauci. Jeśli będziemy pozycjonować witrynę, będziemy mogli znajdować się na pierwszych miejscach pierwszej strony wyników wyszukiwania Google. To z kolei zapewni nam duży napływ użytkowników z internetu bez jakiejkolwiek ingerencji czy dodatkowych działań. Obecnie tylko wyniki z pierwszej strony zapewniają zauważalny napływ użytkowników na witrynę. Pierwsze trzy wyniki mają największy udział w przyjmowaniu użytkowników z sieci, a pierwszy wynik przyjmuje ich zazwyczaj najwięcej. Dzięki wysokiej pozycji Google będziemy mogli zatem rozwijać biznes czy sprzedawać większe ilości towaru.

Wysoka pozycja w wyszukiwarce Google to też prestiż i renoma marki. Użytkownicy nabywczej sądzą, że im wyższej umieszczona marka w Google, tym jest lepsza, wiarygodniejsza i solidniejsza. Dzieje się tak ze względu na zaufanie do Google i rekomendacje wyszukiwarki. Jeśli zatem będziemy znajdowali się z naszą witryną wysoko w wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe i frazy dla Twojej witryny

Frazy główne, poboczne a może long taile i frazy lokalne? Sprawdź jak trafnie wybrać frazy!

Słowa kluczowe to bardzo ważne elementy pozycjonowania stron internetowych. To właśnie na ich podstawie decydujemy, pod jakimi frazami w internecie będzie dostępna nasza strona internetowa i pod jakimi hasłami będą mogli wyszukiwać ją odbiorcy. Analiza słów kluczowych przeprowadzanych przez specjalistów SEO jest często skomplikowana, a my jako właściciele witryn nie wiemy zbyt wiele o tym procesie. Poniżej prezentujemy jednak różne typy słów kluczowych i opisujemy je, aby dzięki tej wiedzy móc świadomie zlecać pozycjonowanie lub samodzielnie wyszukać odpowiednie typy fraz dla naszej witryny.

Linkowanie wewnętrzne, wychodzące i zewnętrzne

Poznaj 3 rodzaje linkowania strony internetowej przy pozycjonowaniu!

Linkowanie na witrynie internetowej ma wiele zadań. Ma ono ułatwić indeksowanie serwisu, korzystanie ze strony czy podnoszenie statystyk danej strony www. W procesie pozycjonowania wyróżnia się trzy typy linkowania — linkowanie wewnętrzne, wychodzące i zewnętrzne. Przeważnie słyszymy jednak tylko o zewnętrznym pozyskiwaniu linków zwrotnych, czyli popularnej usłudze SEO, którą możemy wykupić w agencjach SEO niezobowiązująco i od ręki. Pozostałe dwa typy linkowania są jednak również bardzo ważne i mają istotny wpływ na pozycjonowanie własnej witryny. Poniżej prezentujemy 3 typy linkowania, które powinno wdrażać się na pozycjonowanej stronie internetowej.

Frazy głównie

Pierwszym i podstawowym typem fraz używanych w pozycjonowaniu to frazy główne. To podstawowe frazy przy standardowym typie pozycjonowania. Są to najpopularniejsze słowa w danej kategorii tematycznej. Używane są najczęściej w postaci kilku najpopularniejszych fraz i promowanych najbardziej na danym serwisie. Frazy te posiadają największa konkurencje, ale i też największy ruch organiczny w wyszukiwarce Google. Promowanie się pod nimi zapewnia zatem największe zainteresowanie witryną. Frazy główne umieszcza się przeważnie w tekstach SEO, które są dodawane na stronie oraz w contencie. Zamieszcza się je też w opisach i tytułach stron widocznych jako wyniki wyszukiwania w Google czy w różnych częściach witryny internetowej. Frazy główne najczęściej dobierane są bezpośrednio do typu witryny oraz celu, jaki chcemy osiągnąć przy pozycjonowaniu standardowym. Czas wypozycjonowania strony przy takich popularnych słowach kluczowych wynosić może nawet do roku czasu w zależności od kategorii i możliwości pozycjonerskich. Ich największym minusem jest duża konkurencja oraz ryzyko przeoptymalizowania witryny przez nadmierne eksponowanie na stronie kilku — kilkunastu tych samych fraz.

Frazy poboczne, czyli mniej popularne

Drugim typem fraz są frazy poboczne. To mniej popularne słowa kluczowe określające daną kategorię, które zbierają mniej ruchu organicznego z wyszukiwarki Google. Frazami pobocznymi mogą być zwroty składające się z jednego lub dwóch słów. Będą to frazy używane rzadziej, niszowe czy dokładniej określające daną rzecz lub usługę. Fraz pobocznych używa się na stronie internetowej w dużych ilościach i nie są one tak eksponowane i nie jest kładziony na nie tak duży nacisk jak na frazy główne. Ich celem jest zwiększanie naturalności pozycyjonowania pod frazy główne czy zbieranie mniejszego ruchu dla danej kategorii. Frazy poboczne, choć są drugoplanowymi postaciami przy pozycjonowaniu standardowym i stanowią tło dla fraz z głównych, grają pierwsze skrzypce przy pozycjonowaniu szerokim. Jest to typ pozycjonowania strony, który zakłada promowanie jej pod kilkaset lub kilka tysięcy mało popularnych fraz i zbieranie sporego ruchu organicznego właśnie z dużej ilości mało popularnych fraz. Frazy poboczne w takiej opcji są jednorazowo dodawane na stronę. Wypozycjonowanie strony internetowej pod mało popularnymi frazami waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy, a cały proces pozycjonowania stron pod nie jest bardzo prosty.

Frazy lokalne

Trzecim typem fraz w zestawieniu są frazy lokalne. To frazy określające daną lokalizację na różne sposoby, aby witryna internetowa była powiązania z danym adresem lub rejonem. Fraz lokalnych używa się głównie przy pozycjonowaniu lokalnym, gdzie witryna ma być promowana w Google pod danymi hasłami, ale jedynie lokalnie. Przykładem frazy lokalnej będzie np. fryzjer Szczecin czy kosmetyczna Gdańsk. Frazami lokalnymi mogą być zarówno same nazwy miast i lokalizacji jak i również połączenia składające się np. z nazwy miasta i frazy głównej czy pobocznej. Głównym zadaniem fraz lokalnych jest zatem informowanie Google o lokalnym charakterze witryny. Używa się ich przeważnie na stronach lokalnych marek i firm, a nie globalnych serwisów czy stronach typu e-commerce działających ogólnopolsko.

Long taile

Long taile to jeden z najciekawszych typów fraz. Są to długie ogony składające się z kilku, a nawet kilkunastu nieprzypadkowych pojedynczych słów. Tworzą one jedną całość i są używane właśnie jako całe zdanie. Long taile mogą być stwierdzeniami czy pytaniami. Long taile są frazami szczegółowymi. Ich głównym celem i przeznaczeniem jest pozycjonowanie witryn w celu sprzedażowym. Ogólnie są one mniej popularne niż krótkie frazy a im dłuższe słowa kluczowe tym mniejsze wyłuskiwania miesięcznie generują. Idealnie nadają się one jednak do pozyskiwania jakościowego i zdecydowanego zakupowo ruchu, który szuka właśnie konkretnych przedmiotów czy zapytań. Pod takimi mniej popularnymi frazami istnieje też dużo mniejsza konkurencja. Long taile wykorzystuje się też często przy pozycjonowaniu pod wyszukiwanie głosowe gdzie pytania zadawane w Google Voice Search są głosowo i mają charakter naturalnej wypowiedzi. Długie ogony pomagają zatem dotrzeć do osób korzystających głosowego wyszukiwania lub osób szukających konkretnych produktów i usług. Plusem long taili, jest konieczność włożenia mniejszej ilości pracy w pozycjonowanie, naturalność i brak ryzyka przeoptymalizowania witryny takim frazami czy szybsze zauważenie wyników pozycjonowania pod takimi frazami z racji niższej konkurencji.

Frazy brandowe

Ostatnim typem fraz w naszym zestawieniu są frazy brandowe. Są to frazy opisujące konkretne marki czy firmy. Używa się ich głównie przy celach sprzedażowych, aby klienci mogli odnajdywać produkty danych marek lub naszą firmę po konkretnej nazwie. Frazami brandowymi będą nazwy samych marek np. Pepsi, KFC itd. oraz połączenia nazw marek z innymi typami fraz np. lokalnymi czy pobocznymi. Połączeniem takim będzie np. KFC Szczecin lub KFC tabela kalorii.

Porada: Jeśli zamierzamy budować długofalowo naszą markę w sieci, warto już od początku promowania strony www w Google zamieścić na niej frazy brandowe związane z nazwą naszej marki. W przyszłości kiedy marka stanie się rozpoznawalna, użytkownikom będzie dużo łatwiej odnaleźć naszą firmę, wpisując nazwę naszej marki do wyszukiwarki. Wpłynie to też pozytywnie na kwestie wizerunkowe, a w przypadku braku odnalezienia naszej marki po nazwie potencjalni klienci mogą mieć wątpliwości co do jakości czy profesjonalizmu firmy – skoro nie można wyszukiwać je w Google.

Linkowanie wychodzące z naszej strony www

Drugim typem linkowania, które wykorzystuje się przy pozycjonowaniu, jest linkowanie wychodzące z naszej strony www. Są to linki umieszczone w tekstach na poszczególnych podstronach, które kierują z naszego artykułu na inną — obcą stronę www w internecie. Linkowanie wychodzące stosuje się w celu oferowania naszym czytelniom i użytkownikom dodatkowych i przydatnych treści. Wbrew pozorom nie reklamujemy naszej konkurencji, gdyż mamy wybór, do jakich stron dodajemy odnośniki. Nie tworzymy również darmowego linkowania zewnętrznego innym witrynom, gdyż to w pierwszej kolejności my odnosimy korzyści z takiego ruchu. Google docenia linki wychodzące, oceniając naszą stronę, jako tą, która chce pomagać użytkownikom i dostarczyć im więcej wiedzy tematycznej.

Linki wychodzące powinny kierować do jakościowych i renomowanych serwisów. Prym wśród nich wiedzie Wikipedia, która jest dobrym przykładem serwisu, do którego warto linkować wychodząco. Na samej podstronie wystarczy jedynie jeden link wychodzący a używając ich w większej ilości możemy narazić się na przeoptymalizowanie strony internetowej. Linkowanie wychodzące może być wdrażane w postaci czystego linku lub aktywnego słowa w anchorze.

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne jest pierwszym i podstawowym sposobem linkowania witryny podczas pozycjonowania. To właśnie od niego powinniśmy rozpoczynać każdy proces. Jest to połączenie linkami wewnętrznymi kierującymi do kolejnych podstron serwisu, wszystkie strony witryny internetowej. Likowanie wewnętrzne powinno mieć logiczną strukturę np. plastra miodu. Linkowanie wewnętrzne, przekazuje link juice do konkretnych podstron naszej strony. Ogólnie istnieje wiele strategii i taktyk linkowania wewnętrznego zależnych od działań agencji SEO czy typu pozycjonowania.

  • Głównym celem linkowania wewnętrznego jest ułatwienie podróżowania robotom Google podczas indeksowania witryny. Dzięki temu algorytmy Google będą mogły lepiej i dokładniej rankingować nasz serwis nie pomijając żadnej witryny, co wpłynie z pewnością na lepszą ocenę serwisu np. pod kątem ilości treści.

  • Drugim celem linkowania wewnętrznego jest ułatwienie korzystania z witryny internetowej użytkownikom. Ci, mając do dyspozycji widoczne linki do kolejnych artykułów, podstron czy sekcji strony, będą chętniej z nich korzystali, zwiększając ruch czy ilość powrotów na serwis. To wszystko przełoży się na lepsze statystyki i pozycjonowanie strony www.

Linkowanie wewnętrzne od technicznej strony jest po prostu umieszczeniem linku w tekstach czy częściach danej podstrony do innych podstron. Linki mogą występować w czystej formie, aktywnego odnośnika lub w formie zamaskowanej — aktywnego słowa.

Linkowanie zewnętrzne czyli pozyskiwanie backlinków

Trzecim i najpopularniejszym typem linkowania wykorzystywanego przy pozycjonowaniu strony internetowej jest linkowanie zewnętrzne. Jest to działanie off site, czyli wykonywane poza stroną internetową. Wykonuje się je poprzez umieszczenie linków do naszej witryny internetowej na innych stronach www w sieci. Celem linkowania zewnętrznego jest informowanie Google o dużej ilości poleceń naszej strony, a co za tym idzie popularności witryny. W ten sposób roboty Google indeksujące witrynę również mogą lepiej indeksować nasz serwis. Jest to jeden z ważniejszych czynników rankingowych.

Na początku działania wyszukiwarki Google był wręcz najważniejszym, a dodanie kilku linków w sieci praktycznie automatycznie podnosiło pozycje naszego serwisu w Google. Obecnie wpływ ten zmniejszył się m.in. na rzecz contentu czy optymalizacji witryny, ale w dalszym ciągu pozostaje bardzo duży.

Atrybuty linków

Linkowanie zewnętrzne dzieli się na dwie części — linków z atrybutem dofollow i nofollow. Umieszczenie linków na stronach z atrybutem dofollow przekazuje część mocy i statystyk strony, z której pochodzi link do naszej witryny a na stronach z atrybutem nofollow nie. Wbrew pozorom umieszczenie linków nofollow wpływa jednak na wiarygodność linkowana, co potwierdzają sami pracownicy Google i informuje Google o tym, iż nie manipulujemy linkowaniem np. dodając jedynie linki dofollow. Linkowanie zewnętrzne wpływa również na większą popularność naszej strony w sieci, a co za tym idzie na więcej wejść na witrynę i większy ruch organiczny promujący pozycjonowanie.

Linkowanie zewnętrzne powinno wykonywać się jedynie z wartościowych i jakościowych stron www. To właśnie renoma stron, z jakich zostały wykonane, wpływa na to, jak duże profity odniesiemy. Zdecydowanie warto zadbać o kilka linków z wartościowych stron www aniżeli kilkaset z bezwartościowych i obumarłych serwisów. Dobrym przykładem linkowania zewnętrznego jest dodawanie ich z serwisów branżowych w formie artykułów sponsorowanych, w których możemy umieścić taki odnośnik. Możemy umieszczać je te na serwisach czy forach z odpowiednią renomą i rozpoznawalnością. Nie powiemy jednak korzystać z automatycznych serwisów czy botów do linkowania, które spamują nimi na niemoderowanych stronach niskiej jakość, które oprócz ilości dodanych linków nie mogą zaoferować nic więcej.

Ponadto linkowanie powinno być wykonywane w naturalny sposób. Oznacza to, że linki powinny być publikowane w odpowiednim odstępie czasowym — nieregularnie i bez schematu. Powinny być również zróżnicowane pod kątem atrybutów dofollow i nofollow czy miejsc i typów witryn oraz ich jakości. Od technicznej strony linkowanie zewnętrzne polega jedynie na dodaniu na innej witrynie krótkiego bądź długo wpisu, który będzie zawierał link bezpośrednio do naszej strony lub linku w aktywnym słowie.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Angel Witicker

Head of Marketing, Extra Space

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Tomasz Pająk

Founder & SEO

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
John Wise

Head of Design, Elegant Themes