Optymalizacja stron internetowych oraz pozycjonowanie to dwa oddzielne pojęcia. Bardzo często są one jednak mylone lub używane zamiennie — całkowicie niesłusznie. Wprowadza to też często zmieszanie czy niezrozumienie szczególnie w rozmowach profesjonalistów z osobami nieznającymi się na SEO. Warto jednak znać te dwa pojęcia oraz różnice dzielące je. W tym tekście przedstawiamy dokładnie czym jest optymalizacja strony internetowej, a czym pozycjonowanie. Dzięki tym informacją już nigdy więcej nie będziesz miał wątpliwości jak nazwać dany proces!

Czym jest pozycjonowanie stron www?

Pozycjonowanie stron internetowych to proces mający na celu zwiększenie pozycji witryny internetowej w wyszukiwarce Google. Polega on na dostosowaniu strony internetowej to wymogów wyszukiwarki. Jest to świadomy proces. Łączy on w sobie działania on site i off site, czyli na stronie internetowej i poza stroną internetową. Działania on site to inaczej optymalizacja. Działania off site to zaś działania wykonywane poza samą stroną www w internecie, ale które również mają wpływ na pozycję witryny w wyszukiwarce. Ogólnie pozycjonowanie jest procesem świadomym regularnym i długotrwałym. Stosować można go do każdej witryny internetowej, niezależnie w jakiej technologii została wykonana oraz w jakim charakterze. Pozycjonowanie nie daje gwarancji konkretnej pozycji, a na wynik pozycjonowania wpływa wiele czynników takich jak środki jakimi dysponujemy, cel, stan witryny czy konkurencja w danej kategorii. Istnieje również wiele czynników rankingowych, o których nie wiemy z wiadomych względów zbyt wiele. Ogólnie istnieje nawet ok. kilkuset elementów, które można dostosowywać i zmieniać pod kątem dostosowania witryny do wyszukiwarki Google. Poprzez to nie można dokładnie określić czasu potrzebnego na wypozycjonowanie witryny ani określić uzyskania konkretnej lokaty. Pozycjonowanie stron internetowych jest jednak procesem korzystnym i daje ogólnie bardzo dobre efekty

Pozycjonować strony internetowe warto z uwagi, iż wysokie pozycje w wyszukiwarce Google w każdej kategorii zbierają najwięcej ruchu organicznego. Pozycjonowanie możemy przeprowadzać samodzielnie lub możemy zlecać je specjalistom np. agencjom SEO lub specjalistom prywatnym działającym indywidualnie.

Czym jest optymalizacja strony www?

Optymalizacja strony internetowej to dostosowanie samego serwisu internetowego do wyszukiwarki Google. Polega ona na konfigurowaniu kilkuset elementów, które w mniejszy lub większy sposób wpływają na pozycję witryny w wyszukiwarce Google. Optymalizacja jest procesem dotyczącym jedynie samego serwisu bez jakichkolwiek innych prac poza nim. Jest też podstawą wszystkich innych działań pozycjonujących a poprawnie działająca witryna i zoptymalizowana pod kątem SEO jest punktem wyjściowym wszystkich innych działań. To właśnie od optymalizacji strony internetowej rozpoczyna się każde pozycjonowanie strony www.

Optymalizacja strony internetowej polega przede wszystkim na dostosowaniu strony pod kątem technicznym. Będzie to zadbanie o odpowiednio skonfigurowany hosting, przyspieszenie wczytywania się i działania strony, zadbania o odpowiednie metadane, ustalenie tytułu i opisu wyników wyszukiwania czy uproszczenie szkieletu strony. Kolejną grupą działań optymalizacyjnych jest dodanie na stronę różnego rodzaju contentu tematycznego. To właśnie od treści, jej jakości i różnorodności zależy w dużej mierze, jak będzie postrzegana witryna przez Google, gdyż wyszukiwarka kładzie coraz większy nacisk na ten element. Ważną czynnością optymalizacyjną jest analiza słów kluczowych i ich dodawanie na stronę. Analiza polega na doborze odpowiednich słów kluczowych, pod którymi ma być widoczna nasza witryna w wyszukiwarce Google. Polega ona na określeniu korzystnych fraz i wybraniu tych, które mają najlepszy stosunek ruchu organicznego do trudności pozycjonowania. Frazy dodawane są na stronę w tekstach SEO, które są merytorycznymi treściami zawierającymi odpowiednie słowa kluczowe zoptymalizowanymi pod kątem SEO. Na stronie tworzy się też linkowanie wewnętrzne czy dodaje multimedia. Czynności takich jest wiele a te wymienione to jedynie pewna ich najważniejsza część.

A co z działaniami off site?

Rozmawiając o optymalizacji strony internetowej nie sposób nie wspomnieć działaniach off site, czyli działaniach poza stroną internetową. To właśnie one wraz z optymalizacją składają się na ogólne pozycjonowanie strony www. Działania poza stroną internetową są wykonywane w internecie — niezależnie od naszej witryny. Działania te mają podnieść statystyki witryny i wspomagać proces pozycjonowania. Pierwszym i najważniejszym jest linkowanie zewnętrzne. Jest to pozyskanie linków zwrotnych do witryny poprzez ich umieszczenie na forach, innych stronach internetowych czy blogach. Mają one za zadanie poinformować Google o popularności i polecaniu naszej strony w sieci. Działaniem off site jest też uwiarygadnianie witryny poprzez podawanie danych NAP w sieci. Są to dane adresowe jak nazwa firmy, adres i telefon. Dodaje się je na portalach biznesowych czy na wizytówce Google Maps. Ich zadaniem jest uwiarygodnienie strony www w oczach Google. Działaniem wspomagającym pozycjonowanie off site może być też sprowadzenie ruchu na pozycjonowaną stronę np. z social mediów czy innych witryn, które ma za zadanie podnosić statystyki strony i generować już swoisty ruch organiczny. Działania off site, choć nie są często podkreślane, również mają swój istotny wkład w pozycjonowanie witryny internetowej. W porównaniu do działań on site, czyli optymalizacji mają mniejszy objętość.

Dlaczego warto używać tych nazw poprawnie?

Jeśli wiemy już, czym jest optymalizacja stron www, czym działania off site oraz czym pozycjonowanie stron internetowych zdecydowanie warto używać tych trzech pojęć świadomie i poprawnie. Z pewnością nie wprowadzi to zmieszania np. podczas zlecania prac czy pozwoli unikać nieporozumień. Używając poprawnie tych pojęć, będziemy postrzegani jako profesjonaliści oraz osoby kompetentne. Samo używanie takich nazw nie jest trudne, a może znacznie ułatwić nam poruszanie się po tematyce SEO. Poprawne nazewnictwo to też propagowanie wiedzy z zakresu SEO i dawanie pozytywnego przykładu innym osobom, które mogą powielać nasze zachowania.