Linkowanie na witrynie internetowej ma wiele zadań. Ma ono ułatwić indeksowanie serwisu, korzystanie ze strony czy podnoszenie statystyk danej strony www. W procesie pozycjonowania wyróżnia się trzy typy linkowania — linkowanie wewnętrzne, wychodzące i zewnętrzne. Przeważnie słyszymy jednak tylko o zewnętrznym pozyskiwaniu linków zwrotnych, czyli popularnej usłudze SEO, którą możemy wykupić w agencjach SEO niezobowiązująco i od ręki. Pozostałe dwa typy linkowania są jednak również bardzo ważne i mają istotny wpływ na pozycjonowanie własnej witryny. Poniżej prezentujemy 3 typy linkowania, które powinno wdrażać się na pozycjonowanej stronie internetowej.

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne jest pierwszym i podstawowym sposobem linkowania witryny podczas pozycjonowania. To właśnie od niego powinniśmy rozpoczynać każdy proces. Jest to połączenie linkami wewnętrznymi kierującymi do kolejnych podstron serwisu, wszystkie strony witryny internetowej. Likowanie wewnętrzne powinno mieć logiczną strukturę np. plastra miodu. Linkowanie wewnętrzne, przekazuje link juice do konkretnych podstron naszej strony. Ogólnie istnieje wiele strategii i taktyk linkowania wewnętrznego zależnych od działań agencji SEO czy typu pozycjonowania.

  • Głównym celem linkowania wewnętrznego jest ułatwienie podróżowania robotom Google podczas indeksowania witryny. Dzięki temu algorytmy Google będą mogły lepiej i dokładniej rankingować nasz serwis nie pomijając żadnej witryny, co wpłynie z pewnością na lepszą ocenę serwisu np. pod kątem ilości treści.
  • Drugim celem linkowania wewnętrznego jest ułatwienie korzystania z witryny internetowej użytkownikom. Ci, mając do dyspozycji widoczne linki do kolejnych artykułów, podstron czy sekcji strony, będą chętniej z nich korzystali, zwiększając ruch czy ilość powrotów na serwis. To wszystko przełoży się na lepsze statystyki i pozycjonowanie strony www.

Linkowanie wewnętrzne od technicznej strony jest po prostu umieszczeniem linku w tekstach czy częściach danej podstrony do innych podstron. Linki mogą występować w czystej formie, aktywnego odnośnika lub w formie zamaskowanej — aktywnego słowa.

linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wychodzące z naszej strony www

Drugim typem linkowania, które wykorzystuje się przy pozycjonowaniu, jest linkowanie wychodzące z naszej strony www. Są to linki umieszczone w tekstach na poszczególnych podstronach, które kierują z naszego artykułu na inną — obcą stronę www w internecie. Linkowanie wychodzące stosuje się w celu oferowania naszym czytelniom i użytkownikom dodatkowych i przydatnych treści. Wbrew pozorom nie reklamujemy naszej konkurencji, gdyż mamy wybór, do jakich stron dodajemy odnośniki. Nie tworzymy również darmowego linkowania zewnętrznego innym witrynom, gdyż to w pierwszej kolejności my odnosimy korzyści z takiego ruchu. Google docenia linki wychodzące, oceniając naszą stronę, jako tą, która chce pomagać użytkownikom i dostarczyć im więcej wiedzy tematycznej.

Linki wychodzące powinny kierować do jakościowych i renomowanych serwisów. Prym wśród nich wiedzie Wikipedia, która jest dobrym przykładem serwisu, do którego warto linkować wychodząco. Na samej podstronie wystarczy jedynie jeden link wychodzący a używając ich w większej ilości możemy narazić się na przeoptymalizowanie strony internetowej. Linkowanie wychodzące może być wdrażane w postaci czystego linku lub aktywnego słowa w anchorze.

Linkowanie zewnętrzne czyli pozyskiwanie backlinków z sieci

Trzecim i najpopularniejszym typem linkowania wykorzystywanego przy pozycjonowaniu strony internetowej jest linkowanie zewnętrzne. Jest to działanie off site, czyli wykonywane poza stroną internetową. Wykonuje się je poprzez umieszczenie linków do naszej witryny internetowej na innych stronach www w sieci. Celem linkowania zewnętrznego jest informowanie Google o dużej ilości poleceń naszej strony, a co za tym idzie popularności witryny. W ten sposób roboty Google indeksujące witrynę również mogą lepiej indeksować nasz serwis. Jest to jeden z ważniejszych czynników rankingowych.

Na początku działania wyszukiwarki Google był wręcz najważniejszym, a dodanie kilku linków w sieci praktycznie automatycznie podnosiło pozycje naszego serwisu w Google. Obecnie wpływ ten zmniejszył się m.in. na rzecz contentu czy optymalizacji witryny, ale w dalszym ciągu pozostaje bardzo duży.

Atrybuty linków

Linkowanie zewnętrzne dzieli się na dwie części — linków z atrybutem dofollow i nofollow. Umieszczenie linków na stronach z atrybutem dofollow przekazuje część mocy i statystyk strony, z której pochodzi link do naszej witryny a na stronach z atrybutem nofollow nie. Wbrew pozorom umieszczenie linków nofollow wpływa jednak na wiarygodność linkowana, co potwierdzają sami pracownicy Google i informuje Google o tym, iż nie manipulujemy linkowaniem np. dodając jedynie linki dofollow. Linkowanie zewnętrzne wpływa również na większą popularność naszej strony w sieci, a co za tym idzie na więcej wejść na witrynę i większy ruch organiczny promujący pozycjonowanie.

Linkowanie zewnętrzne powinno wykonywać się jedynie z wartościowych i jakościowych stron www. To właśnie renoma stron, z jakich zostały wykonane, wpływa na to, jak duże profity odniesiemy. Zdecydowanie warto zadbać o kilka linków z wartościowych stron www aniżeli kilkaset z bezwartościowych i obumarłych serwisów. Dobrym przykładem linkowania zewnętrznego jest dodawanie ich z serwisów branżowych w formie artykułów sponsorowanych, w których możemy umieścić taki odnośnik. Możemy umieszczać je te na serwisach czy forach z odpowiednią renomą i rozpoznawalnością. Nie powiemy jednak korzystać z automatycznych serwisów czy botów do linkowania, które spamują nimi na niemoderowanych stronach niskiej jakość, które oprócz ilości dodanych linków nie mogą zaoferować nic więcej.

Ponadto linkowanie powinno być wykonywane w naturalny sposób. Oznacza to, że linki powinny być publikowane w odpowiednim odstępie czasowym — nieregularnie i bez schematu. Powinny być również zróżnicowane pod kątem atrybutów dofollow i nofollow czy miejsc i typów witryn oraz ich jakości. Od technicznej strony linkowanie zewnętrzne polega jedynie na dodaniu na innej witrynie krótkiego bądź długo wpisu, który będzie zawierał link bezpośrednio do naszej strony lub linku w aktywnym słowie.