facebook ads

Pozycjonowanie strony www

Dlaczego warto je wykonywać i jak to robić? Dowiedz się wszystkiego o pozycjonowaniu witryny

Pozycjonowanie strony www to jeden z najważniejszych elementów posiadania witryny. Przeważnie każda osoba ją zakładającą chce, aby znajdowała się ona wysoko w wynikach wyszukiwania Google oraz aby wiele osób przechodziło na nią z wyszukiwarki internetowej. Aby jednak nasza witryna była zauważona przez Google i promowana, powinniśmy odpowiednio ją zoptymalizować oraz wykonywać inne działania poza stroną internetową. Tylko w takiej sytuacji Google uzna naszą witrynę za wartościową i będzie wysoko umieszczało ją w wynikach wyszukiwania. Wszystko o pozycjonowaniu poniżej.

Czym są wyniki wyszukiwania Google?

Podstawowym elementem pozycjonowania i dla którego pozycjonuje się witrynę, są wyniki wyszukiwania Google. To właśnie one są naszym celem i chcemy znaleźć się w nich jak najwyżej. Wynik wyszukiwania Google są zatem spisem stron, które według Google są najlepsze dla danego wyszukiwania. Google samodzielnie wybiera na podstawie ok. kilkuset parametrów strony z internetu z danej kategorii i przedstawia użytkownikowi — jego zdaniem najlepszą listę wyników wyszukiwania. Google używa do tego ok. kilkudziesięciu algorytmów, które oceniają witrynę pod różnymi kątami. Następnie Google tworzy spis takich stron i wyświetla jako wynik wyszukiwania. Pozycjonowanie jest z kolei odpowiednim skonfigurowaniem witryny tak, aby Gogole uznawało ją za wartościową i umieszczało jak najwyżej na tej liście wyników.

Czym jest pozycjonowanie witryny?

Pozycjonowanie witryny internetowej to odpowiednie jej dostosowanie do wyszukiwarki Google, aby ta umieszczała ją wysoko w wynikach wyszukiwania. Proces ten składa się głównie z dwóch części — optymalizacji samej witryny internetowej (onsite) i działań poza witryna internetową (offsite). Pozycjonować możemy każdą witrynę niezależnie od tego, czy jest to blog, sklep internetowych czy serwis tematyczny. Ogólnie istnieje kilkaset elementów, które wpływają na ocenę Google. Niektóre z nich są bardziej, a niektóre mniej istotne. Proces pozycjonowania wykonywać możemy samodzielnie lub zlecając je agencji SEO czy specjalistom. Niektóre czynniki, które wpływają na wysokość pozycji w wynikach wyszukiwania Google są znane, a niektóre są jedynie wynikiem obserwacji czy analiz specjalistów. Choć nie można jednoznacznie stwierdzić, co i w jakim stopniu wpływa na pozycjonowanie, z dużym prawdopodobieństwem możemy świadomie pozycjonować naszą witrynę.

Jak pozycjonuje się stronę internetową?

Pozycjonowanie witryny internetowej rozpoczyna się od działania onsite i optymalizacji samej witryny. Z pewnością konfiguruje się kod html i ustawienia dotyczące hostingu czy domeny, aby strona wczytywała się szybko i miała odpowiednią nazwę wraz z domeną. Kolejnym elementem jest maksymalne uproszczenie konstrukcji strony oraz stworzenie wersji mobilnej witryny. Dzięki temu Gogole będzie chętnie promowało naszą witrynę przy wyszukiwaniu z urządzeń mobilnych. Kolejnym elementem jest ustawianie metadanych czy tytułów i opisów stron, które są widoczne Google jako wynik wyszukiwania. Jedną z najważniejszych czynności jest dobór słów kluczowych oraz fraz, pod którymi ma być widoczna nasza witryna. To właśnie od tego elementu zależy jakich klientów będziemy pozyskiwali oraz spod jakich fraz. Dobór powinien łączyć w sobie odpowiednią kategorię, lokalizację czy balans miedzy najbardziej obleganymi frazami, a tymi mniej popularnymi, które również przynoszą pewien ruch witrynie. Dobrane słowa kluczowe umieszcza się na samej witrynie w postaci nazw czy opisów, ale najczęściej dodaje się je w tekstach seo oraz contencie. Kolejnymi elementami, które mają wpływ na miejsce w rankingu Google przy optymalizacji witryny, są linki wewnętrzne oraz content. Dzięki linkom wewnętrznym prowadzącym do innych artykułów na stronie i do innych części serwisu, Google znacznie łatwiej indeksuje witrynę, a użytkownicy dłużej pozostają na stronie, czytając chętniej kolejne teksty. Regularnie dodawany content w postaci treści czy multimediów również zwiększa naszą renomę w oczach Google.

Do elementów pozycjonowania off site, czyli poza samą stroną internetową zaliczyć należy link building. Jest to linkowanie zewnętrzne polegające na umieszczaniu linków do naszej witryny w internecie. Takie działanie ma za zadanie przekonać Gogle, że nasza strona jest chętnie polecana, popularna i często odwiedzana. Linki takie umieszcza się na określonych typach stron — dofollow i nofollow oraz tylko na takich serwisach, które są dobrej jakości i dają pozytywny efekt w pozycjonowaniu. Często pomijanym elementem pozycjonowania zewnętrznego jest też sprowadzenie ruchu na stronę. Możemy robić to np. poprzez tworzenie profili w social mediach czy zamieszczanie artykułów sponsorowanych w internecie. Większy ruch jest również oznaką większej popularności witryny dla wyszukiwarki, a co za tym idzie, jest korzystny dla pozycjonowania naszej strony internetowej.

Dlaczego powinniśmy pozycjonować witrynę?

Istnieje kilka powodów, dla których warto i powinno się pozycjonować witrynę w internecie. Nie pozycjonowana strona internetowa przeważnie znajduje się na kolejnych stronach wyników wyszukiwania Google, na które praktycznie nie zaglądają internauci. Jeśli będziemy pozycjonować witrynę, będziemy mogli znajdować się na pierwszych miejscach pierwszej strony wyników wyszukiwania Google. To z kolei zapewni nam duży napływ użytkowników z internetu bez jakiejkolwiek ingerencji czy dodatkowych działań. Obecnie tylko wyniki z pierwszej strony zapewniają zauważalny napływ użytkowników na witrynę. Pierwsze trzy wyniki mają największy udział w przyjmowaniu użytkowników z sieci, a pierwszy wynik przyjmuje ich zazwyczaj najwięcej. Dzięki wysokiej pozycji Google będziemy mogli zatem rozwijać biznes czy sprzedawać większe ilości towaru.

Wysoka pozycja w wyszukiwarce Google to też prestiż i renoma marki. Użytkownicy nabywczej sądzą, że im wyższej umieszczona marka w Google, tym jest lepsza, wiarygodniejsza i solidniejsza. Dzieje się tak ze względu na zaufanie do Google i rekomendacje wyszukiwarki. Jeśli zatem będziemy znajdowali się z naszą witryną wysoko w wynikach wyszukiwa